חיפוש באתר ובבלוג
סך כל הפוסטים בבלוג
282
פוסטים אחרונים
קטגוריות
עמוד הפייסבוק שלי

סיבה אחת מרכזית שמונעת ממך להצליח (3/3)

מאת:

חגי שלו

בפוסט הקודם למדו מהו מיקוד שליטה ונוכחנו שכדי להצליח, כדאי לנו לבחור ב”מיקוד שליטה פנימי”. בנוסף, ראינו שתי דוגמאות לגבי יכולותינו המופלאות כבני אדם ואיך דווקא ממשבר אנו יכולים לצמוח ולגדול.

לפני שאנו עוברים לפוסט השלישי בסדרה, אני מבקש להדגיש עוד נקודה חשובה:מאמן עסקי לפריצת דרך בצעדי תינוק

לא רבים יודעים, שהמוח הלא מודע שלנו הוא למעשה מחשב העל שמפעיל אותנו וקובע את התוצאות שלנו. המוח הלא מודע הוא זה שמנהל את הגוף שלנו 24/7, בו מאוחסנים הזיכרונות שלנו כולם (של כל החיים), והוא מכיל את האמונות וההרגלים שלנו. מוח זה חזק פי מיליון מהמוח המודע והוא זה שקובע 95% מהתוצאות שאנו משיגים.

אומר זאת ישירות וברורות: כאשר יש סתירה בין מה שאנו רוצים במוח המודע (למשל – “להצליח!”) לבין האמונות וההרגלים בלא-מודע (למשל – “אני לא יכול, זה בלתי אפשרי…”), המוח הלא מודע הוא זה שגובר ב-95% מהמקרים!

לא כאן המקום לספר לכם יותר על אנומליה זו ואיך מתגברים עליה. אני מבטיח לעשות זאת בפוסט נפרד.

מה שכן אציין כאן בהקשר לענייננו, הוא שמיקוד שליטה חיצוני, בדיבור ובמעשה, משדר למוח הלא-מודע ש”אני לא יכול”, ובכך גורם למחשב העל שלנו לפעול דווקא כנגדנו ולפגוע בתוצאות שאנו משיגים.

הנה כי כן עוד סיבה מדוע לבחור במיקוד שליטה פנימי, המשדר למוח הלא מודע שלי: “אני רוצה, אני מתמודד, אני עושה, אני יכול!”.


איך לעבור ממיקוד שליטה חיצוני למיקוד שליטה פנימי?

ולאחר ההקדמה הקצרה הזו, נעבור לפוסט השלישי ונעסוק בשינוי מיקוד השליטה.

הפרקטיקה, כמו לגבי כל שינוי שאני מלמד, מתבצעת דרך יישום המתודולוגיה שלי  “נוסחת מה בתוך“: עלינו קודם כל להיות מודעים לאוטומט להיות במיקוד שליטה חיצוני, ולנטייה הטבעית שלנו כבני אדם להתלונן, לקטר, לוותר ולהקטין את עצמנו ואת כוחנו, מי יותר ומי פחות. לאחר מכן, להתבונן בעצמנו בזמן אמיתי כשזה קורה ולזהות איך האוטומט הזה נכנס לפעולה ומשבית אותנו.ואז, לקבל החלטה ובחירה לא להיגרר להרגל האוטומטי, אלא לשאול את עצמי מה אני יכול לעשות עכשיו כדי לעבור למיקוד שליטה פנימי, גם אם הנסיבות הן קשות. כמובן, בחירה אחת או שתיים לא ייצרו שינוי, ולכן חשוב גם לתרגל את זה לפחות 30 יום ברציפות על מנת להשלים את התהליך ולחולל את השינוי.

עוד פרטים על יישום הנוסחה ראו בפוסט “נוסחת מה בתוך“, ויותר בפרוט במדריך האלקטרוני שלי שניתן להורדה בלינק הזה.

היישום הוא דרך קידום כל שינוי שאתם רוצים לעשות צעד אחר צעד, תוך התעוררות מהשינה התודעתית והנטייה למסוּבַבות שקיימים אצל רבים מאיתנו. פשוט להחליט: אני מפתח מיקוד שליטה פנימי בצעדי תינוק, באמצעות התבוננות עצמית ובחירות קטנות יום-יומיות לקחת יוזמה ואחריות, לא להיתלות בנסיבות, ולהיות פרואקטיבי ונחוש להתמקד ולהאמין בכוחי להוביל את חיי למחוזות שאני חפץ בהם.


“עשה את הדברים הקשים שמעולם לא עשית, ועורר את הכישרון שמעולם לא ידעת שיש לך” ~רובין שארמה

אם המשפט הזה היה שלי, הייתי מעדיף במקום “הדברים הקשים” לומר “הדברים הקטנים”. דברים קשים עלולים להפחיד, אך כשלוקחים מטלות, מטרות ותכניות גדולות ופורטים אותם לצעדים קטנים, זה כבר הופך להיות אפשרי ובר-יישום. אכן, האתגר הוא בדברים הקטנים. בחירות ועשייה לאורך זמן של הרבה מאוד דברים קטנים תוך התמדה ונחישות, בסופו של דבר מצטברות להישגים גדולים.


“החדשות הרעות הן שהזמן הטס, החדשות הטובות הן שאתה הטייס” ~מ. אלטשולר

חלק חשוב במימוש הרעיון של מיקוד שליטה פנימי דרך “מה בתוך” הוא הבחירה, ההחלטות שאנחנו מקבלים והצעדים הקטנים שאנחנו עושים בתכלס, בכדי להתקדם ולהשיג הישגים. חשוב גם לזכור לתרגל את הדברים האלה, כי רק תרגול פעם אחר פעם יוצר, בסופו של דבר, את ההרגל החדש.

עוד אזכיר את המבנה למימוש, שיושב ברקע ותומך בנו כל הזמן. המבנה למימוש הוא התזכורת שאני ממליץ לשים לעצמנו, בכדי לא לשכוח לרכוש את הרגל הבסיס שיושב במקור כל תהליך שינוי – ההתבוננות.

עוד פרטים על כך ראו בפוסט “נוסחת מה בתוך“, ועוד יותר בפרוט במדריך האלקטרוני שלי “נוסחת מה בתוך” שניתן להורדה בלינק הזה.

אז זה הפורמט וזאת המתכונת לכל שינוי בכלל וליישום מיקוד שליטה פנימי בפרט. התייחסו אל עצמכם כגורם, אל תפנו אצבע מאשימה אל אף אחד, ופעלו עקב בצד אגודל בכדי להתקדם ולפרוץ דרך.


סיכום הסדרה

“אפשר ליטול מאיתנו את הכל כמעט – את בריאותנו, את רכושנו, את כבודנו, את חירותנו וגם את היקר לנו; חוץ מדבר אחד, והוא החופש להחליט איך להגיב למצבי החיים שלנו. אנו אדונים לגורלנו ולא קורבנותיו” ~פרופ’ ויקטור פרנקל, ביום הולדתו ה- 84.

זוהי אמרה דגולה של פרופ’ פרנקל, אשר בתוך התופת של השואה חקר את ההתנהגות של בני האדם. זהו סיכום מעולה של המסר שהעברתי לכם בסדרת הפוסטים הזו.

והנה הסיכום לפי שלבים:

  • משיח לא בא וגם קרוב לוודאי לא יבוא.
  • כדי להצליח אנחנו צריכים להתעורר תודעתית ולהגיד: “אני אחראי על החיים שלי, ההצלחה שלי היא אך ורק בי”.
  • להפנים וליישם מיקוד שליטה פנימי, להיות מסוֹבֶב ולא מסוּבֵב.
  • להחליט על בחירה ולא בריחה (מאחריות או מהתמודדות). יש לי יכולות בלתי רגילות והכל בחיי תלוי רק בי.
  • אני אעשה את מה שאני יכול כדי לקדם את החלום שלי, צעד אחר צעד, בצעדים קטנים, אך בהתמדה ובנחישות.
  • היישום לפי “נוסחת מה בתוך” – מודעות, התבוננות, בחירה ותרגול, עד להפנמת ההרגל החדש של מיקוד שליטה פנימי.

אהבת? הפקת ערך? אני מזמין אותך לעשות “לייק”, להגיב ממש כאן למטה ולשתף את חבריך בפוסט זה.
אשמח גם לענות כאן למטה לכל שאלה שיש לך.

אולי יעניין אותך לקרוא פוסטים נוספים בקטגוריה “פיתוח אישי”:

שיתוף הפוסט ברשתות החברתיות:

כתוב/כתבי תגובה