חיפוש באתר ובבלוג
סך כל הפוסטים בבלוג
471
פוסטים אחרונים
קטגוריות
עמוד הפייסבוק שלי

משבר בעסק או בקריירה? בוא לגלות איך יוצאים מזה

המשבר – שבר או עזר?

לא אחת אנו נקלעים למשברים בחיינו. משברים קורים כאשר נפטר אדם יקר, נפרדים מאהוב, כאשר מפטרים אותנו משבר בעסק ומשבר בקריירה מהעבודה, או כאשר העסק שלנו נקלע לקשיים. במאמר זה נעסוק במשבר בכלל ובמשבר עסקי/קריירה בפרט.

המילון מגדיר “משבר”, בין היתר, כאסון וצרה. אין ספק כי האסוציאציה המקובלת למשבר היא מצב לא רצוי שיש להימנע ממנו. רוח הנכאים ששררה בארץ בתקופות של עימותים ביטחוניים עם בני דודנו היא דוגמה לכך.

ברצוני להצביע על משמעות אחרת למשבר, חיובית דווקא. אבל כדי שנוכל להגיע למסקנות אופרטיביות, אני מבקש לסקור תחילה כמה מונחים מעולם האימון העסקי…


המשבר והעיצוב האנושי

בשדה האימון העסקי, אנו נוהגים לכנות את שיגרת יומנו כ”אזור הנוחות”. זהו המקום בו הכל ידוע, מוכר ולרוב נוח. לכאורה, מקום נפלא להיות בו לאדם שמאז ימי קדם כל שינוי היה איום על קיומו. הבעיה היא שב”אזור הנוחות” אין צמיחה ואין התפתחות, וכאן נוצר הקונפליקט: הטבע הוא דינאמי, תמיד בזרימה, תמיד בשינוי. האדם הוא חלק מהטבע ולכן הצורך בשינוי טבוע גם בו. כלומר, באדם יש קונפליקט תמידי בין מנגנון ההישרדות שלו שמעכב שינוי לבין החושים הטבעיים שלו שכמהים לצמיחה והתפתחות ודוחפים אותו לשינוי. אם כך, הדילמה הנצחית של האדם היא האם לצאת מאזור הנוחות או לאו.

לדוגמה: כמה פעמים אמרתם לעצמכם שאתם “צריכים” לעשות משהו אבל דחיתם אותו, לעיתים לנצח? או כמה פעמים התחלתם בשינוי (דיאטה, כניסה לכושר, פתיחת עסק ועוד…) אבל לא התמדתם? כל אלו מבטאים את דילמת השינוי.

הבנת קונפליקט מובנה זה באדם תסייע לנו להבין את המשבר ומשמעותו. בעוד שמשבר יכול שיקרה גם בתוך איזור הנוחות, פתרון המשבר יהיה לעולם מחוץ לאזור הנוחות…

 

תנו לי משבר

הפרשנות החיובית של משבר אינה חדשה. כך לדוגמה, בשפה הסינית, מהעתיקות בעולם, המילה משבר במשמעותה המילולית מורכבת משתי מילים: סכנה והזדמנות.
אני מציע לראות במשבר הזדמנות לצמיחה. הרבה פעמים, דווקא מתהום השפל, אנשים פורצים ומגיעים לשיאים חדשים. זו גם היתה חווית המשבר שלי.

כמה פעמים שמעתם על אדם שהגיע לשאול תחתיות לפני שפרץ דרך והגיע להישגים חסרי תקדים?

כך לדוגמה, ידועים הסיפורים על מיליונרים אמריקאים שהיו על סף פשיטת רגל לפני שהגיעו לכסף הגדול, לעיתים מספר פעמים (למשל, דונלד טראמפ, שעוד הגיע משם להיות נשיא ארה”ב!). דוגמאות אחרות הם אנשים שהפכו נכים או חולים אך הגיעו אח”כ להישגם יוצאים מהכלל, למשל – בתחום הספורט.
יתרה מכך, לשיטתנו, משבר הוא הכרחי כדי להגיע לפריצת דרך!

כל כך למה? המשבר מוציא מאיתנו כוחות בלתי רגילים השמורים בדר”כ רק לשעת חירום, הוא מניע אותנו לצאת מאזור הנוחות, מייצר תסכול שמחקרים מראים שהוא חיוני ללמידה ומחולל עשייה חריגה בעוצמתה.

ולפני סיכום ביניים, הנה המשבר בראי הקבלה, מפי הרב ד”ר מיכאל לייטמן:

לסיכום, משבר מעודד שינוי ואפילו גורם לו, שמחולל מצידו צמיחה והתפתחות.

 

מסקנות אופרטיביות

מה אנו למדים מכך וכיצד נוכל להפיק מכל זה תועלת?
אם נקלעת למשבר עסקי או משבר בקריירה, יש לך 2 ברירות: לשקוע ביגון קודר, לרחם על עצמך ולקונן על מר גורלך. או, לתת ביטוי זמני לרגשותיך השליליים, ואז, כמה שיותר מהר להשלים עם העבר ועם העובדה שהמצב קריטי, ולחפש איך לצאת מהמשבר במהירות האפשרית.
אחת הבשורות הטובות במשבר היא שגרוע יותר כבר לא יכול להיות ושמכאן אפשר רק לעלות למעלה.
נכון, זה לא פשוט, אבל ידוע שהשעה החשוכה ביותר היא זו לפני הזריחה…

אז, לאחר שקוננת וריחמת על עצמך, זה הזמן לכנס את שארית כוחותיך ולהתחיל לעסוק בעתיד. פיטר דרוקר אמר על זה: “הדרך הטובה ביותר לחזות את העתיד היא ליצור אותו“. זה הזמן לחפש את ההזדמנויות שמשבר יוצר. לא רק סכנה, גם הזדמנות, זוכרים?

 

העניין פשוט: אם תעסוק בקשיים ובצרות שהמשבר יצר, אם תעסוק בעבר, תקבל עוד ועוד מהם ועולמך יהיה משברי. אך אם תשאל את עצמך שאלות צופות עתיד: לאן אני הולך מכאן? מה האפשרויות שיש לי? מה אני יכול ליצור? איך אני יכול לקדם את העסק/קריירה שלי? – פתאום יפתחו לך אופקים חדשים. כן, האיכות של החיים שלנו היא הרבה פעמים פונקציה של השאלות שאנו שואלים. השאלות בסגנון: למה זה תמיד קורה לי ואיך הייתי כזה טמבל, מובילות אותנו למקומות לא טובים…
איש חכם אמר פעם: “כדאי שנעסוק בעתיד כי שם אנו הולכים לבלות את שארית חיינו“…

גם היתלות בגורמים חיצוניים לנו (“הכלכלה אשמה, במדינה הזו אי אפשר לעשות עסקים, זה לא זמן לקחת סיכונים” וכד’) היא סוג של קורבנות, חוסר אונים ואין מוצא. המפתח – לקחת אחריות מלאה על חיינו ולהחזיר את המושכות לידינו. כך, אף אחד לא ייקח מאתנו את חופש הבחירה מה לעשות!

 

לסיכום, משבר בעסק או בקריירה הוא הזמן האידיאלי לצאת מאזור הנוחות (או ממה שנשאר ממנו) ולעשות מעשים עוצמתיים ובלתי רגילים. זה המפתח ליציאה מהמשבר, לצמיחה, להתפתחות ולבצע את פריצת הדרך העסקית הבאה.

ולפני סיום סרטון השראה קצרצר שייתן לך הרבה אנרגיה:

 

אסיים במילותיו של אבנר שילה, שנרפא בכוחות עצמו ממחלת הסרטן, כפי שצוטט בדה-מרקר מיום 25/12/08:
אני מאוד מזדהה עם מה שאומרים לפעמים על משברים כלכליים – שמשבר הוא דבר יקר מדי מכדי לוותר עליו. הסרטן היה נקודת מפנה חיובית בחיים שלי. ההתמודדות אתו לימדה אותי המון דברים על עצמי ועל העולם, להתפתח מבחינה רגשית, לקבל את עצמי יותר, לאהוב יותר. לא הייתי מוותר על הדברים האלה שהם מאוד חיוביים וטובים. זה נכון לגבי כל מיני סוגים של משברים – כלכליים, בריאותיים, נפשיים ומשפחתיים – יכול להיות שלא היינו בוחרים במשבר אך בסופו של דבר הוא הביא אותנו למקום אחר, חדש, גבוה יותר, ועל זה לא היינו רוצים לוותר“.

 

אהבת? הפקת ערך? אני מזמין אותך לעשות “לייק”, להגיב ממש כאן למטה ולשתף את חבריך בפוסט זה.
אשמח גם לענות כאן למטה בתגובות לכל שאלה שיש לך.

 

משבר בקריירה? בוא ללמוד מניסיוני האישי ומעבודתי עם אלף לקוחות מאז 2006
משבר בעסק שלך? יש פיתרון!

צור קשר כדי להיווכח איך תוכל לצאת מהמשבר באמצעות אימון עסקי או אימון לשינוי קריירה.

 

שיתוף הפוסט ברשתות החברתיות:

אולי יעניין אותך לקרוא פוסטים נוספים:

מחשבה 1 על “משבר בעסק או בקריירה? בוא לגלות איך יוצאים מזה”

כתיבת תגובה

הזמנים מאתגרים? העסק או הקריירה תקועים?

דווקא עכשיו, זה הזמן להתחיל לחשוב על שחרור התקיעות.

אני מזמין אותך לייעוץ טלפוני ראשוני בחינם

בתאום ישירות מול היומן שלי