למה כדאי לך לקרוא את ספרי השני 'מִלכּוד המצוינות'?

הנה ההקדמה של הספר שמסבירה מדוע כדאי לך לקרוא את הספר 'מִלכּוד המצוינות':

הידעתם כי כשלושים או כארבעים אחוז מהאנשים בעולם חווים תבנית התנהלות שלילית, שחוזרת על עצמה ותוקעת אותם ואת הצלחתם? אם הייתי מוסיף ומספר לכם, כי להתנהלות פוגעת זו יש פתרון פשוט למדי, אשר כל אחד מהלוקים בה יכול ליישם בתוך כשישה חודשים, ולצאת לדרך של הגשמה, מימוש עצמי, אושר ושפע? אני מתכוון לשינוי בדפוסי חיים תוקעים, אותם חווים אנשים במשך עשורים רבים מחייהם ולעתים, אפילו במשך כל חייהם. ברם, דפוסים אלה ניתנים לשינוי בשבריר מהזמן, אשר לאורכו נחוו. כך, באפשרותנו לסלול לעצמנו את הדרך לשגשוג, לעשייה מתוך משמעות, לשפע, לפנאי, כמו גם לבריאות ולאושר, כמותם טרם חווינו. לא, איני מצפה שפִּסקה קצרה זו תשכנע אתכם. אם הייתי בנעליכם, הייתי סקפטי מכם. אך אם עוררתי בכם סקרנות, ספר זה נכתב עבורכם. בנוסף, אם הנכם סבורים או חשים כי אינכם ממצים את הפוטנציאל הטמון בכם בתחום חיים כזה או אחר; אם אינכם בטוחים בעצמכם ולעתים, סבורים שאינכם טובים מספיק, זה סימן נוסף לכך שספר זה נכתב בדיוק עבורכם.

חגי-שלו-הספר

בשלהי שנת 2015, חודשים ספורים בלבד לאחר פרסום ספרי הראשון, ‘להתרגל להצליח’, חוויתי הארה. לפתע, התחברו קצוות מחשבותיי וגיליתי מעגל קסמים זדוני, שפעל בקרבי עד לפני כמה שנים. יתרה מכך, הבחנתי שהמעגל הזה חי, בועט ונושם בקרבם של חלק נכבד מלקוחותיי בהווה. קול האסימונים שנפלו במוחי הדהד למרחקים. כבר אז קראתי לתופעה זו מִלכּוד המצוינות וב-5 באוקטובר של אותה שנה, פרסמתי בבלוג שבאתר שלי גרסה ראשונה של פוסט, שנשא את אותה הכותרת. כבר אז ידעתי שיהיה זה הנושא לספרי הבא; הספר בו אתם אוחזים ברגעים אלה. בשנים שחלפו מאז, חקרתי, הרחבתי ושיפרתי את המודל. במהלך עבודתי עם לקוחותיי באימון עסקי ובאימון לשינוי קריירה, התעמקתי בפרטי המִלכּוד ופיתחתי כלים לאבחונו, וחשוב יותר, לפתרונו. הבנתי, שגם אני עצמי לא הייתי חף מהמלכוד והבזקי הדֶּזָ’ה-ווּ שלו היכו בי שוב ושוב. למדתי ממנו רבות על עצמי וחוויתי אותו על בשרי. גם בכך אשתף כאן. את תוצאות המחקר ואת ההתנסויות שחוויתי אני חושף בספר, לצד תבנית מלאה של מִלכּוד המצוינות ולצד הפתרון המאפשר להיפטר ממנו.

המודל של מִלכּוד המצוינות ייחודי כל כך, עד שלא מצאתי לו אח ורע בכל עשרות הקורסים בהם רכשתי דעת מקצועית, ובאלפי השעות שהשקעתי בקריאה ובלמידה על עולם ההתפתחות האישית, מאז שנת 2005. זו הצהרה בומבסטית מאוד ובמחשבה שנייה אני בוחר להיות זהיר: מִלכּוד המצוינות הוא אמנם מודל שפיתחתי בעצמי, אך אין זה אומר שהוא לא הוגדר על ידי אחרים לפניי, במקום כלשהו בעולם. אם כן, לא הייתי מודע לכך ולא העתקתי אותו מאיש. כדי להיות זהיר יותר אוסיף, כי אני מציג חידוש מקורי רק בהבניית המודל, בזרימה שלו ובחיבור מרכיביו אלה לאלה. יתרה מכך, הכל נאמר ונכתב בעולם ההתפתחות האישית. הרי במשך אלפי שנים, פיתחו חכמי האנושות שיטות וכלים בעולם המודעות והרוח, וכתבים אלה ממלאים עולם ומלואו. יחד עם זאת, הייחודיות אותה אני מציג בספר זה, כמו גם בספרי הקודם, טמונה ביכולת לערוך חומרים קיימים וידועים, ולבנות אותם בדרך שונה מזו המקובלת, על מנת להפוך אותם למעשיים וישימים. כוונתי למומחיות שעיקרה להציג דברים מופשטים ותיאורטיים בדרך רציונלית ומעשית, שמספקת כלים יישומיים לשינוי. מומחיות זו מגשרת על פני תהום עמוקה שבין עקרונות, תורות וידע, אשר חשיבותם אינה מוטלת בספק, לבין שיטה ותבניות מעשיות וישימות, אשר יוצרות הבדל גדול בתוצאות.

קולאז' מספר 5 לספר מלכוד המצוינות מאת חגי שלו, מאמן עסקי ואימון עסקי

מהו מִלכּוד המצוינות?

טוב, על מנת לדעת את התשובה לשאלה זו, עליכם לקרוא את כל הספר :-). בכל זאת, הנה תיאור כללי וראשוני ביותר של תוכנו: המִלכּוד הינו מעגל שוטה, מעגל זדוני, מעגל תנופה או מעגל קסמים של סדרת אמונות, פרדיגמות והרגלים שליליים עוקבים, המזינים אלה את אלה בדרך שלילית מתעצמת, מתחזקת וגוברת, ללא מוצא כביכול. זהו מעגל שלילי, חבוי, בלתי מובחן ולא מודע, בו שרויים עשרות אחוזים מאוכלוסיית העולם, בעודו מחבל ביכולתם להצליח. המעגל מתחיל בשאיפה לגיטימית להצטיין ולהצליח. אך בדרך פרדוקסלית שאיפה זו חוזרת אלינו כחרב פיפיות, ומחוללת שרשרת קריטית שלילית של אמונות, מחשבות, רגשות והרגלים. מעתה, לשם הפשטות, אתייחס לכל אלה כאל ‘הרגלים’.

הרגלים אלה כולם פוגעים ביכולתנו להצטיין ולהצליח, עת שהם מחשקים אותנו בלי שנרגיש. במשפט אחד, מִלכּוד המצוינות מקטין את הביטחון העצמי, את הערך העצמי, את הדימוי העצמי ואת האהבה העצמית. כולם גורמים הווייתיים ומנטליים חיוניים להצלחה. זו גם הסיבה שכיניתי אותו ‘מִלכּוד’. הרי, מקורו נפלא ונובע מהמוטיבציה האנושית להצטיין, לצמוח ולהתקדם. אך בדומה למחלות אוטואימוניות, הכוונה הטובה הזו נלכדת בשרשרת אמונות והרגלים שפוגעת בה. לכן, התוצאה של המלכוד הפוכה: דשדוש, שקיעה, תסכול ואי מימוש הפוטנציאל.

איך לפתח ביטחון עצמי שאינו תלוי בנסיבות.
תודה-ורד-בארי

מִלכּוד המצוינות שלי

השינוי בקריירה שלי נוצר על רקע משבר קשה שחוויתי בשנת 2005. כל הכללים והתורות כמעט, על ברכיהם חונכתי, התנפצו בפניי באחת. כמו רבים וטובים, חונכתי להצליח. הוריי ומוריי לימדו אותי להיות אפקטיבי, פרואקטיבי ופרודוקטיבי, “אם תהיה רציונלי, חרוץ, שקדן ומתמיד, תוכל להצליח“. במשך שנות הקריירה הראשונות שלי הדברים שאמרו לי אכן נראו נכונים. ברם אולם, לאחר כ-15 שנה, החלה התדרדרות. לפתע, מהלכים שביצעתי בעבודה ובקריירה צלחו פחות; תוכניות גרנדיוזיות לא התממשו וכואב מכל, לא הייתי מסופק וסבלתי בעבודה. הסבל גרם לי להפוך למריר ולעצבני גם בחיי האישיים. תסמינים של עודף משקל ובעיות בריאות נגסו בחיי עוד ועוד, ופגעו במידת האושר שלי. היה ברור לי שמשהו בדרכי שגוי מהותית. מה לעזאזל עשיתי לא נכון, שאלתי את עצמי ותהיתי, במה שגיתי. תחילה, גלשתי לשיפוטיות עצמית ותליתי את האשמה בנסיבות. מצב זה תקע אותי עוד יותר. חשבתי שעליי להתאמץ עוד ועוד, קרעתי את עצמי בעבודה ועמלתי בלי הרף על מנת לרצות את הבוסים שלי. חיפשתי שלמות בכל דבר, תרתי אחר מידות גבוהות יותר של ודאות ושליטה בכל מישורי חיי, ודרשתי מהעובדים שלי יותר, הרבה יותר. אך גם מהלכים אלה לא סייעו בעדי.

רק אז הבנתי שהגבינה שלי זזה, שמשהו בשורשי הכיוונים אליהם חתרתי שגוי ושדרוש כאן שינוי מן היסוד. עדיין לא הבנתי כיצד מעגל הכזבים של מִלכּוד המצוינות בתוכי מתעתע בי ומוליך אותי שולל, כך שחיפשתי פתרונות על פני השטח, בעשייה שלי. לא הייתי מודע לכך שכל העשייה שלי מתבססת על ‘מערכת הפעלה אנושית’: הרגלי חשיבה, הרגלי התנהגות, אמונות ורגשות, המאוכסנים במוח הלא-מודע וקובעים 95 אחוז מהתוצאות שלי. רק בדיעבד הבנתי ששם נמצא הבאג, לכן הייתי זקוק לטיפול שורש הווייתי, לא קוסמטי. זה היה מִלכּוד המצוינות שהונה אותי בערמומיות נסתרת ומחשקת. לאורך הספר אשזור חוויות אישיות מעשרים השנה האחרונות, בהן ניפצתי את המלכוד. לשם כך, נדרשו לי שני עשורים, אך בזכות מה שלמדתי על בשרי ובזכות הניסיון שרכשתי כשסייעתי לרבים מלקוחותיי, היום באפשרותכם לפרק את המלכוד בכשישה חודשים בלבד, כשספר זה הוא יריית הפתיחה לכך.

הספר מסקרן אותך? מִלכּוד המצוינות כבר סיים פרויקט מימון המונים מוצלח בהדסטארט ואפשר לרכוש את הספר המודפס והדיגיטלי כאן באתר, וגם בחנויות הספרים הפיזיות והדיגיטליות.

מה אומרים הקוראים של הספר?

חגי,
קראתי את 2 הספרים המדהימים שכתבת “להתרגל להצליח” “ומלכוד המצויינות”.
אני חייב להגיד שאין מדובר בספרים שקוראים ומניחים על המדף אלא מדובר בארגז כלים יישומי, משנה תודעה ועם תרגול נכון משנה חיים.
שמח שהיתה לי הזכות להחשף לתכנים האיכותיים ומעוררי ההשראה, ובעיקר- הפרקטיים!!”
תודה,

עידן ארגמן

קראתי את “מלכוד המצוינות” מתחילתו ועד סופו. הספר קולח, בהיר, מעניין ונוגע בנקודות רגישות.
למי שרוצה לעשות שינוי באישיותו, במידותיו, הספר מעניק את כל הכלים לעשות זאת.
יחד עם זאת, בל נטעה, לא מדובר בספר קריאה, אלא בספר עיון, שצריך לחזור אליו שוב ושוב, ללמוד אותו, ליישם אותו באופן שבו חגי מנחה אותנו ורק אז הוא יהפוך לכלי יעיל שיוביל לשינוי.
אין ספק שמי שתהיה לו הסבלנות והנחישות, ייצא נשכר.
אוריאל לוי

כתבה רחבה על חגי שלו וספריו במקומונים שונים ברחבי הארץ בסוכות 2023
קליק על התמונה לקרוא את הכתבה שהתפרסמה על הספר בעיתונות

הפתרון הנדרש למִלכּוד המצוינות מורכב משלושה שלבים:

הפתרון הנדרש למִלכּוד המצוינות מורכב משלושה שלבים, בהם עוסקים שלושת חלקיו של הספר:

  1. מודעות למִלכּוד המצוינות, לקיומו ולהשלכותיו.
  2. התבוננות במִלכּוד המצוינות והבנת דפוס הפעולה או הביטוי האוטומטי שלו.
  3. יצירת שינוי: בחירה לפוגג את מִלכּוד המצוינות בעזרת כלים מתאימים.

משום שכבר תיארתי את המלכוד כמעגל שוטה, אשלייתי, המזין את עצמו שלב אחר שלב ומתחזק, אזי הדרך למוסס אותו כרוכה בנטרול המנוע שלו ובנטרול הגורם הבסיסי לקיומו, לצד החלשת כל אחד ממרכיביו. הייתי מגדיל ואומר אף בביעורו מקרבנו, משום שמבחינה מנטלית מִלכּוד המצוינות דומה למחלה קשה שהורסת כל חלקה טובה. דימוי אחר, שקשור במחלת הקורונה, הוא לקטוע את שרשרת ההדבקה או את שרשרת התחלואה. אני משתמש בדימויים קשים אלה, משום שהחולַיים הנפשי, הרגשי והמנטלי להם גורם המלכוד, אינם מזיקים או פוגעים פחות ממחלה פיזית חמורה. יותר ויותר מחקרים מעידים, כי למתח נפשי (סטרס), לדיכאון, לדאגות, לחרדות ולשאר רגשות שליליים יש חלק משמעותי בהתפתחות המגפות הכרוניות המודרניות, בהן אלצהיימר, סרטן, סוכרת, מחלות לב, פרקינסון וכן הלאה. די בקריאת כתבים של מדענים, כגון ד”ר דיויד המילטון או ד”ר ברוס ליפטון, על מנת להיווכח בכך.

מִלכּוד המצוינות מתחיל כאשר הרצון הטבעי והלגיטימי להצליח ולהצטיין פוגש באמונות מגבילות שניטעו בנו בילדות. כל פסיכולוג לא יחדש כשיאמר, כי אמונות מסרסות אלה הן המקור לרוב הכשלים הרגשיים והמנטליים אותם אנו חווים בבגרותנו. לכן, השאלה המשולשת עליה אשיב בספר זה היא:

  1. מהן האמונות המגבילות השכיחות ביותר?
  2. כיצד הן משליכות על יכולתנו להצליח בחיים הבוגרים?
  3. הכי חשוב, איך לבער אותן משורשיהן?

אמונות מגבילות

בהמשך אעמיק גם בדיון באחת האמונות המגבילות השכיחות ביותר, וככל הנראה גם ההרסניות ביותר: האמונה כי ‘אנו לא טובים מספיק’, על גרסאותיה השונות. במחקריי לקראת פרסום ספר זה חיפשתי נתונים על שכיחותה של אמונה זו. מצאתי מגוון רחב של נתונים. לפי חלקם, ארבעים אחוז מכלל האוכלוסייה אוחזים באמונה זו; לפי חלק אחר מהנתונים עשרים אחוז אוחזים בה. מאמר ב’פורבס’ משנת 2018 ציטט מחקרים, לפיהם רמת היעדר הביטחון העצמי בקרב הציבור עומדת על כחמישים אחוז. באחת מהרצאותיה, אמרה המטפלת הידועה ומייסדת הוצאת ספרי ההתפתחות האישית הגדולה בעולם ‘Hay-House’, לואיז היי, כי יותר מחמישים אחוז מלקוחותיה אוחזים באמונה המגבילה ‘אני לא טוב מספיק’. הגדילה לעשות רשת ‘NBC News’ כשקבעה, כי 85 אחוז מהאנשים סובלים מהערכה עצמית נמוכה. בקורס מנחים בארגון מיכא”ל (michael.org.il), בו קניתי דעת בשנת 2007, מלמדים, כי אנשים מממשים בין שבעה ל-15 אחוזים מהפוטנציאל האנושי הטמון בהם. כלומר, הם אינם מנצלים בין 85 ל-93 אחוזים מהפוטנציאל שלהם. בין כך ובין כך, מדובר בעשרות אחוזים מהאוכלוסייה, מיליארדים של בני אדם, הנתונים במִלכּוד המצוינות וזועקים לשינוי מנטלי, על מנת שיוכלו למצות יותר אחוזים מהפוטנציאל הטמון בהם, לשגשג, לעשות לביתם ולתרום לעולם טוב יותר.

תרשים המעגל הזדוני המלא של מִלכּוד המצוינות:

התרשים המסכם את ספרו השני של חגי שלו, מאמן עסקי ואימון עסקי

מה קורה למי שנחלץ מכבלי מִלכּוד המצוינות?

איך הספר יכול לסייע לכם?

בהמשך לדברים אלה, אם הנכם סבורים או חשים, כאמור, שאינכם ממצים את הפוטנציאל הטמון בכם, בתחום חיים כזה או אחר; אם אינכם בטוחים בעצמכם; אם אינכם מעריכים את עצמכם ולעתים, חושבים שאינכם טובים מספיק, נראה כי אתם נתונים במִלכּוד המצוינות. סימנים רלבנטיים אחרים, בהם אדון בהמשך ומאפיינים את מי שלוקים במִלכּוד המצוינות, הם פרפקציוניזם, ריצוי, קושי בניהול זמן ומשימות, דחיינות, הימנעות מקבלת החלטות, פחד מכישלון, לחץ או סטרס, דיכאון, תקיעות ושיפוטיות עצמית.

אם הזדהיתם עם ההקדמה או עם חלקים ממנה וחשבתם שהדברים מדברים עליכם, אני מזמין אתכם להמשיך לקרוא ולהיווכח כיצד תוכלו לשנות את חייכם לטובה, לשגשג ולהגשים את חלומותיכם הכמוסים ביותר. הספר יחשוף שרשרת הרגלים, אשר, כפי שציינתי קודם, משמעותם מעתה, הרגלי חשיבה, הרגלי התנהגות, אמונות ורגשות. הרגלים אלה מזינים את מִלכּוד המצוינות ומעצימים אלה את אלה בדרך הרסנית. בהמשך תוכלו לזהות מרכיבים אלה בקרבכם; תבחינו בקשר ביניהם ובדרך המניפולטיבית של פעולתם נגדכם; תבחינו ברצונותיכם האמיתיים; והכי חשוב, תקבלו כלים שיסייעו לפוגג ולמגר את המלכוד ובכך תשתחררו מכבליו וממגבלותיו.

ספרו השני של חגי שלו 'מִלכּוד המצוינות' - איך לפתח ביטחון עצמי שאינו תלוי בנסיבות
המלצה בלתי תלויה של מבקרת הספרים יהודית בגן
תוכן העניינים של מִלכּוד המצוינות - הספר החדש של חגי שלו, מאמן עסקי, מומחה לשינויים ואימון עסקי
תוכן העניינים של מִלכּוד המצוינות - הספר החדש של חגי שלו, מאמן עסקי, מומחה לשינויים ואימון עסקי

מודעות לא מספיקה לשינוי

ספר זה נכתב על מנת לספק לקוראיו את המוּדעוּת הדרושה לשם הצטיינות והצלחה. לרוב, מוּדעוּת זו אינה נלמדת במסגרות החינוך הרגילות, משום שהיא מנטלית ביסודה. אין פסול בהנחיות המכונות בעולמות האימון Doing, כגון אלה שמסרו לנו הורינו ומורינו, “עבדו, פעלו, למדו, עשו וכך תוכלו להצליח”. אך, כפי שחוויתי גם על בשרי, לא על ה- Doingלבדו יחיה האדם או, באנגלית, אנוHuman Beings. אך את ה- Being לא מלמדים אותנו. ה-Being מתחיל בפיתוח מודעות; ממשיך בפיתוח יכולת התבוננות עצמית, הרגל שאין לרוב בני האדם; ומסתיים בהגדלת יכולת הבחירה, על מנת לצאת מהאוטומט, ליצור שינוי פרקטי ואפקטיבי ולהשיג תוצאות. בספרי הראשון, ‘להתרגל להצליח’, פירטתי בהרחבה על תהליך זה, כולל על אופן יישומו, הלכה למעשה. יחד עם זאת, גם בספר זה לא אסתפק במוּדעוּת, אלא אוביל אתכם, הקוראים, צעד אחר צעד, עד ליישומהּ, הלכה למעשה, ולהפיכתה לתוצאות פרקטיות. כך, תוכלו לשפר את איכות חייכם. לא ארתום את העגלה לפני הסוסים, לכן נתקדם עקב בצד אגודל ונגיע ליישום בחלקו השלישי של הספר.

הספר מחולק לשלושה חלקים:

חלק א’, מפרק 1 עד וכולל פרק 3, מתמקד במקורות המלכוד ובהשפעותיו הנראות לעין, אותם אני מכנה מִלכּוד המצוינות הקטן;

חלק ב’, מפרק 4 עד וכולל פרק 10, מתאר את מִלכּוד המצוינות המלא ואת מרכיביו;

חלק ג’, מפרק 11 עד וכולל פרק 21, מציג את הכלים ואת הפתרונות לשחרור ממִלכּוד המצוינות ולהפגתו.

הספר ניתן לרכישה מאתר זה בהנחה + בונוס + משלוח עד הבית, וכן בכל חנויות הספרים הפיזיות והדיגיטליות

קולאז' הספר מלכוד המצוינות

לקראת סיומה של ההקדמה, אציין כי העובדה שאתם אוחזים בידכם את הספר הזה משמעה, כי אתם מודעים לצורך לשנות את התנהלותכם, על מנת להפיק תוצאות טובות יותר ולשפר את איכות חייכם. יחד עם זאת, כפי שתקראו בהמשך, מודעות אינה תנאי מספיק לשינוי. היכולת להיפתח לשינויים ולהתחייב אליהם היא צעד מקדים וחיוני ליישום המודעות ולהשגת הצלחה. מנקודת פתיחה זו, קריאה בספר ויישום הכלים המוצעים בו ייקחו אתכם צעד משמעותי נוסף קדימה, אל המנוחה והנחלה. אציין גם, כי הקריאה בספר אינה חד פעמית, לשם הידע בלבד. אלא שהוא נכתב מתוך הנחה שקריאות חוזרות בספר, בכפוף לתרגול הכלים המופיעים בו, יאפשרו להשיג שינוי אמיתי ובר קיימא בחייכם. אני מברך אתכם על הבחירה לקרוא בספר ועל הנכונות להשקיע בעצמכם על מנת לשפר את חייכם.

אם כך, כדי להפיק את מירב התועלת מהספר, אני ממליץ לקרוא ולשנן את הכתוב בו ובעיקר, ליישם את הנחיותיו. זאת, משום שלתפישתי, מדובר בשינוי אבולוציוני, המושג בצעדים מעשיים וקטנים, אותם יש לבצע בעקביות לאורך זמן. אחרי שתקראו בספר ותיישמו את האמור בו, תבינו את הדנ”א של המלכוד, תלמדו כיצד לפוגג אותו וכיצד לעשות שינוי אפקטיבי בעצמכם, על מנת להגשים את חלומותיכם, בעסק שלכם, בקריירה, בניהול ובחייכם בכלל. למרות שתהליך השינוי מורכב, ניתן ליישמו בפשטות. זאת, בעזרת פתיחות, משמעת עצמית ומחויבות לעצמכם; תוכלו להתקדם בעקביות ובאפקטיביות עד לתוצאות להן אתם מייחלים.

רגע לפני שיוצאים לדרך, אני מזמין אתכם לפנות אליי בכל שאלה המתעוררת באשר להתפתחות האישית שלכם ולהצלחתכם בניהול, בעסק או בקריירה בכלל, וכמובן שגם באשר לכל הכתוב בספר זה בפרט. דרכי ההתקשרות איתי מופיעות בתחילתו של הספר, כמו גם בסופו. הבה נצא לדרך. בהצלחה רבה!
חגי

הזמנים מאתגרים? העסק או הקריירה תקועים?

דווקא עכשיו, זה הזמן להתחיל לחשוב על שחרור התקיעות.

אני מזמין אותך לייעוץ טלפוני ראשוני בחינם

בתאום ישירות מול היומן שלי