חיפוש באתר ובבלוג
סך כל הפוסטים בבלוג
480
פוסטים אחרונים
קטגוריות
עמוד הפייסבוק שלי

הריצוי ואהבה עצמית | מה הקשר ביניהם ומדוע אהבה עצמית חיונית כדי להפסיק לרצות | מתוך פרק 5 ב’מלכוד המצוינות’

בחלקו השני של פרק 5 בספרי “מלכוד המצוינות” אני עוסק בקשר שבין אהבה עצמית לריצוי.

הריצוי ואהבה עצמית | מה הקשר ביניהם ומדוע מרצים כשאין אהבה עצמיתבהיותו הרגל חמקמק ותוקע, חשוב לדעת שאהבה עצמית חיונית כדי למגר את הריצוי.

מדוע? התשובה בציטוט הבא מתוך פרק 5 האמור מעובד לפוסט:

 

“אהבה עצמית ונרקיסיזם

אבן שושן מגדיר אהבה כך: “חִבָּה עַזָּה, רֶגֶשׁ שֶׁל מְשִׁיכָה גְּדוֹלָה אוֹ חֵשֶׁק לְמִישֶׁהוּ אוֹ לְמַשֶּׁהוּ“. שים לב שאין מדובר כאן בהכרח באהבה לאדם אחר. כבר אמרנו שאחד ממניעי הריצוי הוא הצורך לקבל אהבה מהסביבה כאשר אין מספיק אהבה עצמית. אהבה הינה הרגש החיובי החזק ביותר שיש והיכולת לאהוב את הזולת מתחילה מאהבה עצמית. ויאמר מייד, אין כוונתי כאן לנרקיסיזם ולקידוש העצמי על חשבון הזולת, אלא לאהבה עצמית שנותנת אנרגיה וממלאת, הבונה ביטחון עצמי ואת היכולת להעניק. קיימות באינטרנט הרבה הגדרות לנרקיסיזם, רובן מורכבות וארוכות. בחרתי מהן הגדרה קצרה וקולעת מאתר “מילוג”: “הפרעה נפשית או תופעה תרבותית המתארת אהבה עצמית מופרזת או עיסוק יתר בעצמי“.

 

הכוח של אהבה והקשר בינה לבין ריצוי

בעולם ההתפתחות האישית מקובלת האקסיומה שאינך יכול לתת לאחרים את מה שאין לך: אינך יכול ללמד את מה שאינך יודע, אינך יכול להקנות ביטחון עצמי אם אינך בטוח בעצמך ואינך יכול לאהוב אחרים באמת אם אינך אוהב את עצמך; אהבה היא הכוח החזק ביותר ביקום ובהעדרה התקשורת הבינאישית והיחסים נפגעים, וכך גם היכולת להצליח. הריצוי הוא כסות לאהבה, כי כשמרצים האהבה אינה באמת נוכחת. בריצוי הנתינה היא מאינטרס – אני מעניק לך כדי לקבל תמורה. במילים אחרות: כשאוהבים עושים זאת ללא חשבון, אך כשמְרצים מנהלים “פנקסנות” ומתחשבנים.

 

הקשר שבין ריצוי לנתינה

ריצוי הוא נתינה במסווה וכשלמְרצה נמאס כביכול לתת מכל הלב, הוא עובר לאינטרס מלא וגלוי כדי לקבל תמורה. ריצוי כזה מומחש במשפט כמו: “נתתי לו כבר כל-כך הרבה ולא קיבלתי כלום בתמורה… לא מגיע לו שאתן לו עוד”. בנוסף, כשאין אמונה שקבלה לשמה, מבלי לתת, היא אפשרית, נותרת רק האפשרות לרַצות. כשמרָצים, עושים זאת כנגד הרגש, כנגד הרצון, ממקום נמוך ונחות, ולכן הרגש החיובי של אהבה אינו יכול להיות נוכח. שים לב שכשעושים מעל ומעבר למען מישהו כנגד הרצון העצמי – מרצים – נשארים מרוקנים, בעוד שאהבה אמיתית ונתינה מהלב ממלאים. הוכחה לכך היא שאת השורש של נתינה – נתנ – ניתן לקרוא גם מהסוף להתחלה; ללמדנו שהנותן גם מקבל, מתמלא מעצם הנתינה. אהבה נובעת משֶפע: יש מספיק ממנה בעולם, היא אינה עולה מאומה, יש לי די והותר אהבה בתוכי ולכן אני גם יכול להעניק אותה בכיף לאחר. מאידך, ריצוי מגיע מחוסר, אני מקריב מעצמי כי אין לי מספיק ממה שאני נותן ולכן אני מעניק על חשבוני.

 

משמעות הריצוי

אם כך, לא רק שריצוי אינו מאפשר אהבה, הוא גם הונאה ושקר עצמי כמו גם שקר לזולת. הוא רק נראה כמו אהבה ומושא הריצוי לעיתים כלל אינו מודע שיש כאן לנותן מניע אחר, נסתר ושלילי. אפשר גם להסתכל על זה כך: ריצוי מגיע מצורך באהבה כאשר אין אהבה עצמית; אם אין אהבה עצמית אי אפשר באמת לאהוב אחרים ולתת להם מכל הלב, ואז הנתינה כביכול, היא בעצם ריצוי. לואיז היי, הסופרת הידועה בתחום ההתפתחות האישית ומייסדת הוצאת הספרים היי האוס שהזכרתי קודם, הפכה לימים לכוהנת הגדולה של אהבה עצמית. לדבריה, הדרך הקצרה לריפוי מנטלי היא החזרה על ההצהרה affirmation: “אני אוהב את החיים והחיים אוהבים אותי”. בספריה היא עוסקת המון באהבה עצמית ומאמינה שדי בה כדי לרפא כל חולי פיזי או נפשי. אני מאמין בכך בכל ליבי וממליץ בחום לקרוא את ספריה.

 

אלברט איינשטיין על אהבה

הטקסט המצוטט להלן הינו מתוך מכתב של איינשטיין לביתו ליזרל, בתרגום חופשי שלי:

כשהצגתי את תורת היחסות, מעט מאוד הבינו אותי, וגם מה שאני אומַר כעת לאנושות עלול להיתקל באי ההבנה ובדעות הקדומות בעולם... יש כוח חזק ביותר שעד כה המדע לא מצא לו הסבר רשמי. זהו כוח כולל ושולט על כל האחרים, ואף עומד מאחורי כל תופעה ביקום שטרם זוהתה על ידינו. הכוח האוניברסלי הזה הוא אהבה. כאשר מדענים חיפשו תיאוריה מאוחדת של היקום, הם שכחו את הכוח הבלתי נראה החזק ביותר. אהבה היא אור, שמאיר את מי שנותן ואת מי שמקבל אותה. אהבה היא כוח משיכה, מכיוון שהיא גורמת לאנשים מסוימים להימשך לאחרים. אהבה היא כוח, מכיוון שהיא משכפלת את הטוב ביותר שיש לנו, ומאפשרת לאנושות להאיר את האנוכיות העיוורת של ברואיה. האהבה מתגלה וחושפת. בשביל אהבה אנו חיים ומתים. אהבה היא אלוהים ואלוהים הוא אהבה. כוח האהבה מסביר הכול ונותן משמעות לחיים. זהו המשתנה שהתעלמנו ממנו יותר מדי זמן, אולי בגלל שאנחנו חוששים מאהבה כי זו האנרגיה היחידה ביקום שהאדם לא למד להניע כרצונו. כדי לתת נראות לאהבה, עשיתי החלפה פשוטה במשוואה המפורסמת ביותר שלי. אם במקום E = MC² [חש –אנרגיה שווה למסה כפול מהירות האור בריבוע] נסכים שאפשר להשיג את האנרגיה לריפוי העולם באמצעות אהבה [חש – במקום המסה] מוכפלת במהירות האור בריבוע, נגיע למסקנה שאהבה היא הכוח החזק ביותר שיש, מכיוון שאין לה גבולות. לאחר כישלונה של האנושות בשימוש ובשליטה בכוחות היקום האחרים שפעלו נגדנו, זה חיוני שנזין את עצמנו בסוג אחר של אנרגיה באופן מיידיאם אנו רוצים שהמין שלנו ישרוד, אם אנו רוצים למצוא משמעות בחיים, אם אנו רוצים להציל את העולם ואת כל היצורים החיים המאכלסים אותו, אהבה היא התשובה היחידה. אולי איננו מוכנים עדיין לעשות פצצת אהבה, מכשיר חזק מספיק בכדי להרוס לחלוטין את השנאה, את האנוכיות ואת החמדנות המחריבים את כדור הארץ. בכל מקרה, כל אינדיבידואל נושא בתוכו גנרטור קטן אך עוצמתי של אהבה שהאנרגיה שלו ממתינה לשחרור. כאשר נלמד לתת ולקבל את האנרגיה האוניברסלית הזו, ליזרל יקירתי, נוודא כי האהבה כובשת את הכול, מסוגלת להתעלות על הכול ועל כל דבר, מכיוון שאהבה היא התמצית של החיים. אני מתחרט עמוקות על שלא הצלחתי לבטא את מה שבליבי, לב שפעם עבורך בשקט כל חיי. אולי מאוחר מדי להתנצל, אך מכיוון שהזמן הוא יחסי, אני חש צורך לומר לך שאני אוהב אותך ובזכותך הגעתי לתשובה האולטימטיבית!“.

 

מילותיו של איינשטיין מדברות בעד עצמן. אוסיף להן, כדגש לדבריו, שאם אהבה תחליף את המסה בנוסחת היחסות והאהבה אינה מוגבלת, גם התוצאה – האנרגיה המתקבלת, תהיה בלתי מוגבלת. וואו! איזו תוצאה מדהימה! תאר לך עולם שבו האנרגיה החיובית אינה מוגבלת! לבסוף, אדגיש עוד שאהבה יש בשפע והיא אינה עולה מאומה; אכן, רוב הדברים הכי טובים בעולם הם בחינם! דבריו אלו של איינשטיין מהווים קדימון לפרק 16, בו נעסוק בחשיבות האנרגיה כגורם מחולל הצלחה.”

 

עד כאן חלקו השני של פרק 5 בספרי “מלכוד המצוינות”. בפוסט אחר נתתי כלים להתמודד עם ריצוי ולשנות אותו.

בפוסט נוסף הבאתי דוגמאות של ריצוי בבית ובעבודה.

בפרק 15 בספר אני מביא כלים לפתח אהבה עצמית.

בפוסט הבא המלצות של המורה הרוחנית קרן כהן איך לפתח אהבה עצמית:

קרן כהן – 10  דרכים לפתח אהבה עצמית

 

ולקינוח, שיר נפלא של בנימין משה בשם “לרצות”, העוסק בגמילה מריצוי:

מלכוד המצוינות, ספרו השני של חגי שלו, יוצא לאור

המידע בפוסט מבוסס על ספרי השני מלכוד המצוינות שיצא לאור במרץ 2023.

הספר מִלכּוד המצוינות סיים בהצלחה פרויקט הדסטארט וניתן לרכישה מאתר זה בהנחה כאן בקליק החל מאפריל 2023.

 

אהבת? הפקת ערך? אני מזמין אותך לעשות “לייק”, להגיב ממש כאן למטה ולשתף את חבריך בפוסט זה.
אשמח גם לענות כאן למטה בתגובות לכל שאלה שיש לך.

שיתוף הפוסט ברשתות החברתיות:

אולי יעניין אותך לקרוא פוסטים נוספים:

כתיבת תגובה

הזמנים מאתגרים? העסק או הקריירה תקועים?

דווקא עכשיו, זה הזמן להתחיל לחשוב על שחרור התקיעות.

אני מזמין אותך לייעוץ טלפוני ראשוני בחינם

בתאום ישירות מול היומן שלי